Türkiye’nin suyunu korumayı misyon edinen, lider bulaşık makinesi deterjanı Finish, “Yarının Suyu” projesinin 4. yılında “Benim Mirasım Su” diyerek bu kez Türkiye’nin gölleri ve çevresindeki yaşama dikkat çekiyor. “Yarının Suyu” hareketinin yeni adımı olan “Benim Mirasım Su” kampanyasında Anadolu kültüründe Allı Turna adıyla bilinen ve bir süredir yaşam alanları tehdit altında olan flamingoları kaybetmemek için suyumuza sahip çıkmaya davet eden Finish, tasarrufun önemini yazar Çağrı Odabaşı ile hazırladığı Tuzlu – Bir Göl Hikayesi aracılığıyla çocuklara ve yetişkinlere anlatıyor.

Bireysel davranış değişiklikleriyle daha güzel bir geleceğe sahip olmak için çalışmalar yürüten Finish, yarınlara bırakabileceğimiz en güzel miras olan suyu korumaya devam ediyor. Gelecek nesillere bu mirası devam ettirme bilincini aşılamak üzere hem eğlenceli hem de öğretici yollarından biri olan hikaye anlatıcılığını kullanarak cesaret veren, sıcak bir masal kitabı yarattı.

Tuz Gölü, Anadolu’da Allı Turna olarak da bilinen flamingoların ülkemizde ve dünyada en önemli yaşam alanlarından birisi. Tuz Gölü’nün, iklim krizi ve bilinçsiz su tüketimi nedeniyle su seviyesi hızla azalıyor ve bu durum 200’den fazla canlı türünün yaşamını tehdit ediyor. Göçebe kuş türü olmayan flamingolar ise üreme alanlarındaki iklim ve su seviyesi değişikliğinden etkilenerek göç etmek zorunda kalıyor. Finish, hikayesinin kahramanı olan yavru flamingo Tuzlu’nun ve Tuz Gölü’nün hikayesini kaleme alırken gerçek bilgileri gösteriyor.

Finish’in hikayesinde, Tuzlu ve ailesi de benzer bir durumla karşı karşıya kalıyor. Ancak Tuzlu “Kalıp mücadele edeceğim!” diyerek gölü kurtarmak için bir yol arıyor. Ardından göl kenarında tanıştığı Bulut ile yardımlaşmanın umut verici sonuçlar doğurduğunu gösteren bir yolculuğa çıkıyor.

“Tuzlu – Bir Göl Hikayesi” basılı kitabın yanı sıra ücretsiz olarak herkesin rahatlıkla ulaşabileceği web sitesi, sesli kitap ve hareketli bir akışla anlatılıyor. Çocuklara su tasarrufu ve doğal habitatları koruma içgüdüsünü aşılamak amacıyla Allı Turnayı temsil eden Tuzlu’nun hikayesini anlatan sesli kitaba, yarınınsuyu.com ve spotify’dan ulaşabilirsiniz.

Çocuklarımız su dolu, hayat dolu bir dünyada yaşamayı hak ediyor. Şimdi harekete geçerek bu mirası birlikte koruyalım.

Tuzlu’nun da dediği gibi: “Benim Mirasım Su”.

Yeni öykülerde bu mirası korumaya birlikte devam edeceğiz. Kurtaracak daha çooook ‘gölümüz’ var.”