Katar, Dünya Kupası’nın ardından her biri bütçeye uygun çok çeşitli etkinlikler ve görülecek yerler ile Türk ziyaretçilerini ağırlamaya hazır. Uzun bir çalışma yılının ardından hak edilen bir mola isteyenler için Katar gerçek misafirperverliği sunan dünyanın en güvenli ülkelerinden biri. Zengin bir yemek, macera, plaj ve kum tepeleri çeşitliliğinin yanı sıra Katar’da Doha’dan daha fazlasını bulmak mümkün.

Doha’dan Daha Fazlasını Keşfedin

Katar, çağdaşa doğru ilerlerken bile mirasına tutunan başkenti Doha’nın yanı sıra diğer küçük şehir ve kasabalarıyla da öne çıkıyor. Bu kasabaların kimisi limanlarıyla dikkat çekerken kimisi ise gelişen petrol ve gaz endüstrisini temsil ediyor.  Ziyaretçiler, bölgenin tarihine ışık tutan köyleri, arkeolojik alanları, adaları, doğal mangrovları, altın kumları, mavi-yeşil suları ve çok daha fazlasını keşfedecek.

Al Khor 

Katar’ın kuzeyinde bulunan Al Khor, Katar’ın doğa harikalarından antik Ain Hleetan Kuyusu ve Al Khor Kuleleri, Thakira Mangrovları, Mor Ada, Al Farkiah Plajına ev sahipliği yapıyor. Al Khor Parkı, Hayvanat Bahçesi ve İlk FIFA Dünya Kupası Katar 2022 maçının oynanacağı Bayt Stadyumu da bu şehirde görülmeye değer yerler arasında…

Al Khor Park ve Hayvanat Bahçesi: Bakımlı çimenler, taze çiçekler, gölgeli ağaçlar, taze ve yeşil bir ortamda eğlenmek için birçok eğlenceli aktivite sunuyor.  Herkes yaş grubuna hitap eden etkinlikler olması nedeniyle tüm aile bireyleri için harika bir cazibe merkezi konumunda. Parka eklenen yeni ve heyecan verici bir hayvanat bahçesi, müze, kaykay alanı, biri büyük çocuklar için, diğeri küçük çocuklar için olmak üzere iki ayrı çocuk oyun alanı dikkat çekiyor. Parkta tavus kuşlarını ve diğer kuşları barındıran devasa bir kuş kafesi, bir Amfitiyatro, çocukların gözdesi olan pille çalışan bir tren ve çok daha fazlası var.

 

 

  • Al Thakira Mangrovları: Al Thakira Mangrovları, Katar’daki en eski ve en büyük mangrov rezervi olarak kabul ediliyor. Ziyaret etmek için güzel bir yer ve çok sakin; plaj alanı yüzmek, güneşlenmek veya sadece uzanıp dinlenmek için ideal. Kayık ve kuş gözlemciliği için harika bir lokasyon.
  • Mor Ada: Al Khor bölgesinde mutlaka görülmesi gereken bir doğa harikası Mor Ada veya Bin Ghannam Adası, Al Thakira Mangrovlarına yakın mesafede bulunuyor. Adanın adı, bölgenin MÖ 2. bin yılda Kassit kontrollü mor boya endüstrisinin ana bölgesi olduğu eski zamanlardan geliyor. Bugün, ziyaretçiler adanın etrafında kanoyla dolaşabilir, yürüyüş yapabilir ve doğal güzellikler, egzotik flora ve fauna ile çevrili rustik bir deneyim sunan tesis bünyesinde kamp yapabilir.

Katar’da havanın daha serin olduğu Kasım ve Şubat ayları arasında Al Thakira Mangroves ve Purple Island’ı ziyaret etmek için en iyi zaman olduğunu söylemek mümkün.

Madinat Ash Shamal 

Madinat Al Shamal, Katar’ın en kuzeyinde, 1970’lerde ortaya çıktığı ucun hemen yakınında yer alıyor. Bugün muhtemelen Katar’ın en az nüfuslu bölgesi olmasına rağmen, terk edilmiş balıkçı köyleriyle çevrili.  Ziyaretçiler dinlenmek, güneşin ve deneyimin tadını çıkarmak için bir dizi plaj ve Madinat Ash Shamal’ın yıl boyunca sundukları doğa için için bölgeye akın ediyor.

  • Plajlar: Fuwairit Plajı, Hawksbill deniz kaplumbağalarının kuluçka yeridir ve her yıl Nisandan Temmuza kadar, kaplumbağaların rahatsız edilmemesi ve doğal ortamlarında özgür hissedebilmeleri için kuluçka mevsiminde ziyarete kapatılıyor.  Fuwairit Plajı, Shamal Plajı, Maroona Plajı, Azerbaycan Plajı ve Al Ghariyah Plajı, hepsi Shamal bölgesinde yer alıyor ve her plaj kumlu plajları, berrak suları ve doğayla iç içe olabileceğiniz sakin bir ortam ile kendi tarzında benzersiz.

Al Ruwais

Al Ruwais, Madinat Ash Shamal’ın doğusunda yer alıyor ve bazı harika simge yapılara sahip küçük bir sahil kasabası.

  • Al Ruwais Plajı: Güneşin doğuşunu veya batışını tüm ihtişamıyla izlemek istiyorsanız mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri…  Al Ruwais’in sessiz bir köşesinde yer alan bu plajdaki yeşil-mavi su berrak ve sığdır, bu nedenle suyun ayaklarınızın üzerinden akmasına izin vermek ve kumda çıplak ayak yürümek, bu güzel, katkısız kumsala aşık olacaksınız.

Abu Dhalouf

Abu Dhalouf, Madinat Ash Shamal’ın batısında yer alan ve neredeyse onun bir parçası gibi görünüyor. Sakin bir kasaba olmasının yanı sıra Katar’ın en güzel parklarından biri olan Abu Dhalouf Park’a sahip.

  •     Abu Dhalouf Park, Katar’ın en güzel parklarından biridir. Küçüğünden büyüğüne herkese hitap ediyor. Park gür ağaçlar, çitler ve rengarenk çiçeklerle dolu. Büyükler piknik yaparken, çocukların eğlenip oyun oynayabileceği iki oyun alanı bulunuyor. Küçük çocukların da suyun tadını çıkarabilmesi için sığ suları olan bir plaja açılan hoş bir mekan. Buradaki manzaralar harika ve Madinat Ash Shamal’daysanız, bu park kaçırılmamalı.

Mesaieed 

Mesaieed, Katar’daki bir başka petrol ve gaz merkezi ve 20. yüzyılda birinci derecede önemli bir alan olarak kabul edildi.  Katar’ın güneydoğusunda yer alan, Qatar Petroleum çalışanlarına ev sahipliği yapmasının yanı sıragüzel plajlar ve altın kum tepeleri ile çevrili.

  • Sealine Plajı: Mesaieed’deki en popüler plajlardan biri. Aileler ve arkadaş grupları için ideal aktiviteler sunuyor.  Yüzme, deveye binme, safari turları, kampçılık, kum tepeleri ve kum tepelerinde yarıştığını göreceğiniz tüm arazi araçlarını içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan çok çeşitli aktiviteler sunuyor. Katar’da gün doğumunu veya gün batımını yakalamak için harika bir kumsaldır ve bölgede kamp yapmak harika bir deneyim vadediyor.
  • Şarkı Söyleyen Kum Tepeleri: Adından da anlaşılacağı gibi, müzik yapan ya da sesler gibi şarkı söyleyen Şarkı Söyleyen Kum Tepeleri’ni bu alanda, hilal şeklindeki kum tepeleri grubunda da bulabilirsiniz. Bu “şarkı”, kum tepelerinde koşma, yürüme veya kaymanın neden olduğu sürtünme veya rüzgardan kaynaklanıyor.