LEGO®’nun yaptığı araştırmaya göre, 4 çocuktan 3’ü kendilerini temsil eden karakterlere sahip oyuncakların yeterince olmadığını hissettiklerini düşünüyor. İşte farklılıkların özgünlüğüne dikkat çekmek isteyen LEGO Group’un yeniden tasarladığı LEGO® Friends karakterleri toplumsal cinsiyet, kültür, etnik köken, fiziksel özellikler, yetenekler ve daha fazla çeşitlilik açısından günümüz çocuklarının dünyasını daha kapsayıcı bir şekilde yansıtmayı hedefliyor.

 Yeni LEGO® Friends’in 8 ana karakteri

LEGO® Friends’in lansmanından on yıl sonra LEGO®, daha fazla çocuğun oyun oynarken kendini temsil ediliyor hissetmesi için yeni ve farklı karakterlerin dahil edildiği LEGO® Friends setlerini yeniledi. Setlerde yerini alan yeni nesil karakterler, günümüz modern dünyasındaki dostluklarda çeşitliliği öne çıkarmak amacıyla yeniden tasarlandı.

Çocukların birer ilham kaynağı olduğuna inanan LEGO Group, söz konusu değişim kararını, gerçekleştirdiği çeşitli testler, araştırmalar ve şirkete gönderilen mektuplar sonucunda verdi. Çünkü tüm bu araştırmalar, çocukların hem kendilerinin, hem arkadaşlarının hem de ailelerinin daha doğru bir şekilde temsil edildiğini görme arzusu içerisinde olduklarını ortaya koyuyordu. İşte yeni nesil LEGO Friends, tam da bu geri bildirimler ışığında yeniden tasarlandı.

Toplumun İçinden Özgün Karakterler

İlginç, tutkulu ve en önemlisi özgün karakterlerden oluşan bu yeni evren; birden fazla ten rengi, farklı kültürler, fiziksel ve görünmeyen engelliliğin yanı sıra nöro çeşitlilik de içeriyor. Yeni setler uzuv farkı, Down Sendromu, anksiyete gibi farklılıklara sahip karakterlerin yanı sıra tekerlekli sandalyeli bir köpek gibi karakterleri içinde barındırıyor. LEGO® Friends karakterleri, bir yandan arkadaşlıklar kurmaya çalışırken bir yandan da tutkularını, engelleri ve farklılıklarını keşfedip birlikte modern dünyanın zorluklarının üstesinden gelmeye çalışıyorlar.

LEGO® Friends Ürün Müdürü Tracie Chiarella setlerin yenilenmesiyle ilgili olarak: “LEGO Group olarak çocukların oynadıkları LEGO® karakterlerinin gerçek hayatta karşılaştıkları farklı karakterlere daha çok benzemesini istediklerini anlıyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam ediyor: “Ürünlerimizi, günümüz toplumunu yansıtacak şekilde sürekli olarak geliştiriyoruz ve tam olarak bu motivasyondan doğan yeni nesil LEGO® Friends Evrenini pazara sunmaktan gurur duyuyoruz. Çocukların LEGO Friends Evrenini hem ürünlerde hem de 2023 yılında sunacağımız içeriklerde özgün karakterlerin ve arkadaşlıklarının yansıması olarak görmelerini umuyoruz.  Ailelere ve hem büyürken hem de öğrenirken çocuklara, arkadaşlıkları ve duygularını keşfetmeleri için daha fazla çözüm sağlamak adına LEGO® Friends Evrenini ve çizgi filmini daha kapsayıcı olacak şekilde geliştirmeye karar verdik.”

Yeniden tasarlanan LEGO® Friends Evreni, çocukların hem kendileri hem de diğerleri için iyi birer arkadaş olmaları ve aynı zamanda bireyselliği, çeşitliliği ve modern dünyayı daha iyi anlamaları için onlara oyun yoluyla duygusal ve sosyal gelişim desteği sağlamayı amaçlıyor.

Çocuklar farklılık ve çeşitlilik görmek istiyor

LEGO Group®, yapılan testlerin ve çocuklardan gelen mektupların incelenmesi sonucu elde edilen içgörülerin ötesinde, çocukların temsil edilme ihtiyacını bir kez daha vurgulayan araştırma sonuçlarını da açıkladı. LEGO® İyi Oyna Araştırması*, çocukların oyun oynarken daha fazla farklılık ve çeşitlilik görme konusundaki isteğini açık bir şekilde gösterdi. Araştırmaya göre ebeveynlerin büyük çoğunluğu (% 97) hepimizi benzersiz kılan özelliklerimiz ve özellikle de zihinsel sağlık (%91), fiziksel engeller (%82), zihinsel engeller (%81) ve etnik köken (%75) gibi konular hakkında konuşmanın önemli olduğuna inanıyor. Buna ek olarak, ebeveynlerin %84’ü, oyun oynamanın ve oyuncakların çocukların çeşitlilik hakkında bilgi edinmelerinde kilit bir rol oynayabileceğini söylüyor.

4 çocuktan 3’ünün kendilerini temsil eden karakterlere sahip yeterli çeşitlilikte oyuncak olmadığını hissettiğini ortaya koyan araştırma, 10 çocuktan 8’inin kendilerine benzeyen karakterde daha fazla oyuncak olmasını arzu ettiklerini gösterdi. Araştırma ayrıca, 10 çocuktan 9’unun herkese eşit davranılan daha adil ve daha eşitlikçi bir dünya istediğini vurguluyor.

LEGO® kapsayıcılığın önemine dikkat çekiyor

LEGO® dünyanın dört bir yanındaki çocukların hem ürün hem de içerik anlamında tüm Friends Evrenini gerçek dünya ile ilişkilendirebilir ve gerçek dünyayı yansıtan şekilde deneyimlenebilir olmasını hedefliyor. Tam da bu sebeple, LEGO® Friends TV çizgi filminin hikayelerinin, Geena Davis Enstitüsü’nün Medyada Toplumsal Cinsiyet Araştırması’nın** yardımıyla yenilenerek, hikayelerin daha anlamlı, kapsayıcı ve çocukların bugünün dünyasında karşılaştıkları zorlukları ve deneyimleri yansıtır nitelikte olması sağlandı.

Duyurulan yeni LEGO Friends Setleri: 

  • 41724 – Paisley’nin Evi
  • 41727 – Köpek Kurtarma Merkezi
  • 41728 – Heartlake Şehir Merkezi Restoranı
  • 41730 – Autumn’un Evi
  • 41731 – Uluslararası Heartlake Okulu