Tohum Otizm Vakfı, Henkel ve istegelsin, otizmli çocukların hijyen eğitimi için kolları sıvadı. Gerçekleştirilecek ‘’Tohumdan Gelen Hijyen’’ projesi ile otizmli çocukların öz bakım becerilerine katkı sağlanacak. 

Otizmli bireylerin eğitiminde öz bakım becerilerini kazandırmak, bireysel gelişimlerini arttırmak ve bağımsızlıklarını sağlamak için büyük önem taşıyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak; Henkel, Tohum Otizm Vakfı ve istegelsin, otizmli öğrencilerin zor ve uzun süreli eğitim konularından olan tuvalet, duş alma, tırnak kesme ve kişisel hijyen gibi öz bakım becerileri gerektiren konularda doğrudan veya dolaylı yoldan desteklenmeleri için gerçekleştirilecek projede iş birliği yaptı.

Geliştirilen iş modeli ile otizmli çocuklara destek  

Otizmli bireylerin zorlu ve uzun süreli eğitim konularından tuvalet, duş alma, tırnak kesme ve kişisel hijyen gibi öz bakım becerilerinde doğrudan veya dolaylı yoldan desteklenmeleri için Henkel ve istegelsin işbirliği ile geliştirilecek iş modelinde; istegelsin üzerinden satın alınacak her Persil, Tursil, Perwoll, Vernel, Pril, Bref, Dixi, Clin ve K2R ürünü ile otizmli bireylerin öz bakım becerilerini öğrenmesine ve hayatın her aşamasına bağımsız bireyler olarak dahil olmalarına destek olacak.

Tohumdan Gelen Hijyen 

Proje ile İstanbul, Ankara ve İzmir’deki özel eğitim okullarına gönderilecek olan ve Tohum Otizm Vakfı tarafından hazırlanan “Otizmli Çocuklar İçin Kişisel Hijyen Eğitim Kiti” ile otizmli bireylerin uygulamalı olarak tuvalet, duş alma, tırnak kesme gibi hijyen becerilerini öğrenmeleri hedefleniyor.

İçeriği Tohum Otizm Vakfı tarafından oluşturulan ve yüz yüze yapılan öğretmen eğitimlerine, belirlenen her ildeki özel eğitim öğretmenleri katılacak. Projenin ilerleyen aşamasında kişisel hijyen eğitimi, Tohum Otizm Vakfı Eğitim Portalı üzerinden de zaman ve mekandan bağımsız şekilde erişime açılacak.

Otizmli bireyler için en etkili yolun yoğun ve sürekli özel eğitim olduğunu belirten Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Özgül Gürel şunları söyledi;

‘’Eğitim hayatına katılımda var olan önyargılar kırılamadığı için otizmli bireylerin iyi eğitim hizmetine erişebilmesi ve ilerleyen dönemde aldıkları eğitim doğrultusunda kendi yeteneklerine uygun iş bulabilmeleri mümkün olmuyor. Ancak eğitim ortamına erişebilen otizmli bireyler, ileriki yaşlarında hak ettiği toplumsal yaşama kavuşabiliyor.

Eğitim sırasında otizmli bireyler için en zorlu ve uzun süreli konulardan biri de kişisel hijyen. Otizmli bir bireyin günlük yaşam kalitesini standart bir şekilde sürdürebilmesi için öz bakım becerilerini en iyi şekilde kazanmış olması gerekiyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak Henkel ve İstegelsin’in kıymetli desteği ile gerçekleştireceğimiz ‘’Tohumdan Gelen Hijyen’’ projesi daha fazla otizmlinin öz bakım becerilerini kazanmasına ve bireysel bağımsızlaşmasına yardımcı olacak. Projede verdikleri değerli destekler ve iş birliği için tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.’’