Türkiye’nin 30 yıllık oyuncak markası Enfal Oyuncak CEO’su Furkan Karaduman, oyuncağın çocukların gelişim sürecinde önemli rol oynadığına dikkat çekerek doğru oyuncak seçimi için uyarılarda bulundu. Karaduman “Aileler oyuncak seçiminde bilinçli hareket ederek çocuklarının kişisel gelişimine katkı sağlayan, zihni çalıştıran, fiziksel, duygusal ve ruhsal gelişimi destekleyen oyuncakları tercih etmeli” dedi.

Türkiye’nin yerli ve milli oyuncak markası Enfal Oyuncak CEO’su Furkan Karaduman, oyuncağın çocukların gelişim sürecinde çok büyük rol oynadığına dikkat çekerek, doğru oyuncak seçimi yapmanın önemine değindi.

Enfal Oyuncak’ın 30 yıllık tecrübesi ve bilgi birikimiyle oluşan oyuncak markası ‘Let’s Be Child’ın eğitici tasarımlarıyla çocukların eğitimine katkı sağladığını belirten Furkan Karaduman, doğru oyuncakların çocuğun bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimine olumlu etki sağladığını dile getirdi.

Furkan Karaduman, bunun tam tersi olarak hatalı seçilen oyuncakların ise çocukların özellikle psikolojilerine ve gelişimine zarar verebileceğine dikkat çekti. Oyuncak seçimiyle ilgili ailelere tavsiyelerde ve uyarılarda bulunan Karaduman, şunları söyledi: “Oyuncak bebek ve çocuklarda eğlenceli zaman geçirmenin yanı sıra fiziksel, duygusal ve ruhsal yönden gelişimi destekler. Bu nedenle ebeveynler, oyuncak seçiminde bilinçli bir şekilde hareket ederek çocuklarının kişisel gelişimine katkı sağlayacak, yaratıcılığı destekleyen, zihni çalıştıran motor becerileri geliştiren oyuncakları tercih etmeliler. Oyuncak mutlaka çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmalıdır. Kas kuvvetinin üzerinde olan oyuncaklar çocuğa zarar verebilir. Oyuncak çocuğun ilgi alanına göre seçilmelidir. Oyuncak çocuğu korkutacak biçimde olmamalı, sevimli, pozitif duygular yaratmalı. Oyuncağın biçimi de önemli. Sade, ayrıntısız ve köşeleri sivri olmayan oyuncaklar tercih edilmeli. İmalatı sırasında zararlı kimyasalların kullanılmamış olmasına dikkat edilmeli, uluslararası standartlara uygunluğuna bakılmalı. Markalı, üreticisi belli olan oyuncaklar tercih edilmeli.”

 

Sağlıklı ve güvenilir oyuncaklar

Yaklaşık 70 kalem ürün çeşidiyle üretiminin yüzde 95’ini Türkiye’de gerçekleştiren Enfal Oyuncak’ın, toplam 1 milyon 500 bin adet oyuncak üretim kapasitesi bulunuyor. Toksin, kurşun boyası, phthalates, pvc ve benzer zararlı dış kaplamaları içermeyen ‘Let’s Be Child’ markası, Avrupa Birliği tarafından (EU) EN71 standartlarına uygunlukları akredite olmuş ve uluslararası test kuruluşları tarafından test edilip onaylanan oyuncaklardan oluşuyor. ‘Let’s Be Child’ ürünleri e-bebek, Toyzzshop, Armağan, Civil ve LC Waikiki gibi seçkin zincir mağazaların yanı sıra piyasadaki toptan, perakende noktalarında ve discount market zincirlerinde bulunuyor. Markanın ürünleri ayrıca ve online’da tüm satış platformlarında da yer alıyor.