11 yıldır ilkokul ve ortaokullarda sürdürülebilir tuvalet hijyeninin sağlanması ve çocukların temiz ve sağlıklı tuvaletlere ulaşabilmesi için çalışan Domestos, konunun çocuklar açısından önemine dikkat çektiği bir sosyal deney filmi yayınladı. “Okul tuvaletleri yeterince temiz olmadığında bazı çocuklar ne yapar?” sorusuna cevap aranan sosyal deney çalışmasında, yetişkinler çocukların yerine geçerek tuvalete gidemedikleri bir eğitim günü yaşadılar.

Okullarda tuvalet hijyenine katkı sağlamak için çalışmalar yürüten Türkiye’nin güvenilir temizlik markası Domestos, bu kez de konuyla ilgili farkındalık yaratmak için bir sosyal deney filmine imza attı. Sevilen ünlülerin tuvalete gidemedikleri bir eğitim günü geçirdikleri filmde, çocukların deneyimlerine ışık tutularak okullarda sürdürülebilir tuvalet hijyeninin önemine dikkat çekildi.

Özge Özder, Gizem Hatipoğlu, Caner Yıldırım, Nisan Hakan Özkan, İnci Akbay ve Melek İçmeli’nin katılımcı olarak yer aldığı sosyal deney çalışmasında, ünlü isimler çocukların yerine geçtiler. Okul tuvaletleri temiz olmadığında bazı çocukların yaptığı gibi tuvalete gitmeden bir eğitim günü geçiren ünlüler, yaşadıkları deneyimi film aracılığıyla aktardılar.

“Okul tuvaletleri yeterince temiz olmadığında bazı çocuklar ne yapar?” sorusundan hareketle ilköğretim çağındaki çocukların sağlık, sosyalleşme ve akademik başarıları açısından temiz tuvaletlere ulaşabilmelerinin önemini vurgulayan film 14 Aralık itibarıyla dijital mecralarda yayına girdi.

Türkiye’nin en büyük QR koduyla okullara ücretsiz Domestos gönderme çağrısı

Sosyal deney filmiyle okul tuvaletlerinde sürdürülebilir hijyenin önemine dair farkındalık yaratan Domestos, herkesi Okul Hijyen Programı’nın bir parçası olmaya davet ediyor. Filmle yaratılan farkındalığı kamuoyu desteğine dönüştürmeyi hedefleyen marka, İstanbul’un popüler alışveriş merkezlerinden Buyaka ve Galataport İstanbul’da kurulan dev QR kodunu okutanlara seçtikleri okullara ücretsiz olarak Domestos gönderme fırsatı sunuyor. Türkiye’nin en büyük QR kodu, İstanbul Buyaka AVM’de 17-18 Aralık’ta, Galataport İstanbul’da ise 24-25 Aralık’ta görülebilecek.

Seçtikleri okullara ücretsiz olarak Domestos göndererek Okul Hijyen Programı’na destek vermek isteyenler, aynı zamanda https://www.domestoshijyenprojesi.com/ adresini de ziyaret edebilir.

Okul Hijyen Programı nedir?

Çocukların okullarda yeterli hijyene sahip tuvaletlere erişebilmesi için kamu kuruluşlarının sürdürülebilir hijyen çalışmalarına katkıda bulunan Domestos, bugüne dek 81 ilde 25 binden fazla okulda yaklaşık 8 milyon öğrenciye ulaştı. Proje kapsamında okullara temizlik malzemeleri tedarik eden ve çocuklara hijyen eğitimleri sunan marka, ilkokul ve ortaokul tuvaletlerinin yenilenmesi için de çalışmalar yapıyor.

Unilever Türkiye ve Orta Doğu Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Genel Müdürü Ali Fuat Orhonoğlu, şunları söyledi: “Domestos Okul Hijyen Programı’nı 11 yıldır kesintisiz olarak sürdürüyoruz; çünkü çocukların okullarda temiz tuvaletlere erişiminin onlar için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Okulda bulundukları süre içinde yeterli hijyen standartlarına sahip tuvaletlere erişemeyen çocuklar bu durumdan sosyal ve akademik başarı anlamında da olumsuz yönde etkileniyor. Tuvaletini eve kadar tutma gereği duyan çocukların fiziksel hareketleri kısıtlanıyor, teneffüse çıkıp arkadaşlarıyla sosyalleşemiyorlar. Çocukların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını ve okul başarılarını böylesine etkileyen bir konuya bir sosyal deney filmiyle dikkat çekmek istedik. Yarattığımızın farkındalığın aksiyona dönüşebilmesi için de oluşturduğumuz QR koduyla herkesi okullara ücretsiz Domestos ürünleri göndermeye çağırdık.”

Sosyal deney filmini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=iu2OsWNe034

KÜNYE BİLGİLERİ:

Reklamveren: Domestos, Unilever Türkiye

Reklamveren Yetkilisi: Kerem Dıramca, İpek Aslanel, Ezgi Saygın

Proje Ajansları: Mullenlowe İstanbul, Sobraz İletişim

Yaratıcı Yönetmen: Osman Nadir Aydın

Metin Yazarı: Bengü Turna, Tuğçe Atay

Sanat Yönetmeni: Zeynep Yıldız

Ajans Prodüktörleri: Tuğrul Karadeniz, Emirhan Akıncı

Strateji Planlama: Yusuf Muslubaş, Alper Çetik, Soydan Canbaz, Tuğçe Atay

Müşteri İlişkileri Grubu: Ceyda Coşkun Ayanoğlu, Merve Günay Goldenberg, Okan Gürşimşir, Siminsu Sevgikuranlar, Özge Öztürk, Gizem Başaran

Yapım Şirketi: Sugarrush

Prodüktör: Yonca Alpaslan

Yönetmen: Vural Uzundağ

Görüntü Yönetmeni: Murat Tuncel

Medya Planlama: PHD, Boomads

Pr Ajansı: Sobraz İletişim

Proje Ajansı: Zon