“Başkalarının görmezden geldiği sorunları çözmek” mottosuyla tasarım ve mühendisliği birleştiren Dyson, öncü yeni teknolojileriyle geleneksel düşünceye sürekli meydan okuyor ve güzellik kategorisine yatırım yapmaya devam ediyor.

Kendini saçı anlamaya adayan Dyson, on yılı aşkın bir süredir saç bilimini araştırıyor, dünyanın dört bir yanındaki küresel saç laboratuvarlarına 100 milyon sterlinden fazla yatırım yapıyor. Küresel olarak saç profilleri hakkında yeni bilgiler edinmek için binlerce saç bilimcisi, mühendis ve profesyonel istihdam eden Dyson, önümüzdeki üç – dört yıl içinde yirmi yeni güzellik ürününü piyasaya sürmeyi planlıyor.

Dyson’ın, dört Teknoloji Kampüsünde 6.000 mühendis ve bilim insanının yüzlerce laboratuvara erişimi bulunurken; bu alanlar, günün 24 saati yeni fikirlerin ve teknolojilerin titizlikle test edilmesine olanak tanıyor. Dyson’ın tüm saç tiplerine nasıl bakım yapılması gerektiğini anlaması ve saç şekillendirmenin daha iyi, daha sağlıklı yollarını belirlemeye devam etmesi için mühendisler test düzenekleri geliştiriyor ve son teknoloji ekipmanlar kullanıyor. Taramalı elektron mikroskopları, termal kameralar ve hava akımı lazer duman makineleri gibi teknolojiler, mühendislerin saç hasarının etkisini, dünyadaki tüm saç tiplerini ve yüksek hızlı hava akışının etkilerini daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. Saçın yanı sıra kullanıcıları anlamak, saç bilimi ve araştırmalarıyla desteklenen Dyson tasarım sürecinin en önemli parçalarından biri olmaya devam ediyor.

Dyson araştırmaları, saç tiplerinin benzersiz olduğunu gösteriyor ve kişinin saç tipini doğru bir şekilde belirlemek, istenen stile ulaşmanın ve saçı sağlıklı tutmanın ilk adımı olarak görülüyor. Saça olan hassasiyetleri sayesinde, Dyson mühendisleri ve bilim adamları saçı korumak için teknolojiler geliştirdiler. Dyson saç bakım kategorisi ürünleri saç parlaklığını korumak için sıcaklıkları düzenleyen ve aşırı ısı hasarını önleyen Akıllı Isı Kontrol teknolojisine sahip. Bu teknoloji, saç derisi üzerindeki bariyeri aşırı ısıdan koruyarak saç derisinin nem seviyesini korumaya yardımcı oluyor. Saçın pürüzsüz, yumuşak ve parlak görünmesini sağlıyor.

Saçın yanı sıra kullanıcıları anlamak, saç bilimi ve araştırmalarıyla desteklenen Dyson tasarım sürecinin en önemli parçalarından biri olmaya devam ediyor. Dyson’ın saç bilimine odağı, en büyük saç araştırmalarından birinin oluşturulmasına da yol açtı. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Küresel Saç Araştırması’na göre; Türkiye’de her 10 kadından 7’si saçlarının zarar gördüğüne inanıyor. Ayrıca yüzde 69’u saç derisi hakkında endişe duyuyor. En yaygın sorun saç dökülmesi olarak belirtiliyor (yüzde 41). Öte yandan, Türk kadınları için sağlıklı saçların çok önemli olduğu görülüyor. Çoğunluk parlak saçların sağlıklı saçlar olduğunu düşünüyor.

Dyson, Masterclass Etkinliğinde Saç Sağlığı ve Saç Problemleri Konuşuldu

4 Ekim’de gerçekleştirilen Masterclass etkinliğinde, gelecek yıllardaki büyüme hedefini güzellik alanına odaklayan Dyson’ın güzellik teknolojilerini sağlıkla nasıl buluşturduğu anlatıldı. Dyson İngiltere kampüsünden Dyson Kıdemli Tasarım Mühendisi Veronica Alanis saç sağlığı ve saç problemleri konusunda bilgiler paylaşırken, Dyson teknolojilerinin problemlere çözüm sunmadaki yardımlarından bahsetti. Dyson Global Saç Bakım Marka Elçisi Matthew Collins ise Dyson deneyimlerinden ve mühendislik süreçlerine nasıl katkıda bulunduğunu paylaşırken, Dyson Türkiye Marka Elçisi İbrahim Zengin ise Dyson saç bakım kategorisi ürünlerinin kullanımı konusunda bilgiler verdi.

Dyson’daki araştırma, geliştirme ve testlere dair bilgiler paylaşan Dyson Kıdemli Tasarım Mühendisi Veronica Alanis;” Saç bakım kategorisine girdiğimizde, korteksten kütiküle ve kökten uca kadar saçla ilgili her şeyi anlamak istedik. Saçın sağlığını test etmek için laboratuvarlarımızda birçok test gerçekleştiriyoruz. Saçın yanı sıra kafa derisi ile ilgili de bazı araştırmalar yaptık. Bu nedenle geçen yıl, bu alandaki araştırma ve teknoloji geliştirme çalışmalarımızı genişletmek ve hızlandırmak için yarım milyar pound harcadık. Saça, onu sağlıklı, parlak ve yumuşak yapan şeylere oldukça takıntılı durumdayız. Bilim insanları ve mühendislerin saç üzerinde çalıştıkları dünyanın en sofistike laboratuvarlarına sahibiz; böylece teknolojiyi kullanarak saç şekillendirmeyi iyileştirmenin ve saç sağlığını korumanın yeni yollarına öncülük edebiliyoruz.”dedi.

Dyson Global Saç Bakım Marka Elçisi Matthew Collins etkinlikteki konuşmasında; “Saç bakımı, en değerli aksesuarlarımızdan biri olan saçlarımızı korumak ve canlı tutmak demektir. İyi görünmenin temeli bakımlı saçlara sahip olmaktan geçiyor. Bu nedenle saçlarımızı tanımak, yapısını bilmek ve doğru ürün kullanarak mevsime uygun bakım yapmak çok önemli. Aşırı ısı saçın yapısında geri dönüşü olmayan değişiklikler yarattığından, uzun süreli ısıyla şekillendirmenin saç deriniz ve saçınız üzerindeki etkisini kontrol altında tutabilecek şekilde tasarlanmış şekillendiricileri tercih etmelisiniz. Bundan 10 yıl önce saçlarımı uzatma kararı almıştım ve görüyorum ki verdiğim en doğru kararlardan biriydi. Çünkü kadınları daha iyi anlıyorum ve onlarla empati kurabiliyorum. Saçlarımın yıpranmasına sebep olacak cihazlar kullanmamaya özen gösteriyorum. Benim de bizzat tasarım ve mühendislik süreçlerine dahil olduğum Dyson saç bakım kategorisinde teknolojiler tam da bu özelliklere göre tasarlanıyor” dedi.

Dyson’ın en yeni özel seri renkleri tanıtıldı

Etkinlikte, Dyson’ın 2023 hediye sezonu için özel olarak sınırlı sayıda satışa sunduğu yepyeni özel renk ürünler de tanıtıldı. Dyson’ın renk, malzeme ve cila kullanımına büyük önem veren mühendisleri tarafından tasarlanan yeni renk serileri, tüm Dyson Saç Bakım teknolojilerinde karşımıza çıkıyor.

Ultra mat yüzeyli Blue Blush renk kombinasyonu da bu şekilde ortaya çıktı. Renk paletleri, makineler kadar dikkatli bir şekilde tasarlanıyor ve Saç Bakım Kategorisi, bu noktada renk için cesur bir test alanı…

İkonik Dyson renklerinin bazılarından ilham alan renk, malzeme ve kaplama (CMF) tasarımcıları, renk portföyünü geliştirmek ve genişletmek için yeni tonlar, yüzeyler ve kombinasyonlar tasarladı. Saç Bakım kategorisinin ilk ürünü olan Supersonic Saç kurutma makinesinin ikonik Fuşya pembesi şimdi metalik olmayan daha açık bir ton olarak yeniden keşfedildi. Ultra-Blue, lapis lazuli yarı değerli taşının yoğun tonu üzerine oluşturuldu. Renkleri tamamlayan ultra mat yüzey, yumuşak dokunuşlu pürüzsüz bir doku ve kullanıcıya daha kolay bir tutuş sunmak için hassas bir şekilde uygulanan saten boya katları ile elde edildi.

Dyson Ceramic Pop Özel Serisi

Etkinlikte tanıtılan bir diğer özel seri de Blush Pink, Mandarin ve Verdigris olmak üzere üç renkten oluşan Ceramic Pop renk kombinasyonu oldu. Ceramic Pop, Dyson’ın ilk olarak 1980’lerde Japonya’da satışa sunulan elektrikli süpürgesi G-Force’a göndermede bulunuyor.

Bu seri, hassas bir şekilde uygulanan saten boya katlarının sonucu olan ‘seramik’ bir kaplamaya sahiptir. Dokunulduğunda kuru olan bu yüzey, seramiğin ipeksi pürüzsüzlükteki yüzeyini ortaya çıkarmak üzere tasarlanan çok sayıda deneme sonucunda elde edilmiştir. Dyson’ın Ceramic Pop özel serisi, Aralık 2023 itibarıyla Türkiye’de satışa sunulacak.