BASF’nin çocuklara bilimi sevdirmek amacıyla hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi Kids‘ Lab, yeni döneminde Rahmi M. Koç Müzesi’nde çocuklarla bir araya gelmeye başladı.

BASF’nin “Sürdürülebilir bir gelecek için kimya yaratıyoruz” misyonuyla, 2011 yılından beri çocuklara bilimi sevdiren sosyal sorumluluk projesi Kids’ Lab’in son durağı İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi oldu. Aralık ayında başlayan iş birliğiyle, ilk etapta Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullar müzeyi ziyaret ederek, müze eğitmenlerinin eşliğinde kimya deneyleri uygulamaya başladılar.

Bugüne kadar Türkiye’de çeşitli şehir ve mekanlarda 50 binin üzerinde çocukla buluşan Kids’ Lab, hayatın içinden deneylerle çocuklara kimyanın günlük hayattaki kullanımını aktarırken, sürdürülebilirlik bilinci de aşılıyor. Kids’ Lab, Rahmi M. Koç müzesinden önce son olarak Kahramanmaraş’ta, Kırmızı Çocuklar Derneği’nin 6 Şubat’taki depremlerden etkilenen çocuklar için kurduğu Kırmızı Çatı Çocuk Merkezi’nin açılış festivalinde 400 çocukla buluşmuştu.

Çocukların sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmayı, zihinsel, bedensel, duyuşsal, bilişsel ve sosyal gelişimlerini, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi misyon edinen Rahmi M. Koç Müzesi ile yapılan iş birliğinin 2024 yılı boyunca, yeni içeriklerle devam etmesi planlanıyor.

BASF’nin sosyal sorumluluk projelerinin odağında, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 4. maddesi olan kapsayıcı ve eşitlikçi, nitelikli eğitimin güvence altına alınması konusu yer alıyor. Dünyada 1997, Türkiye’de ise 2011 yılından beri uygulanmakta olan Kids’ Lab kimya atölyelerinin haricinde, önde gelen projeler arasında; yerel bir inisiyatif olarak Milli Eğitim Bakanlığı desteği ile başlanan ve tamamlanan “81 İlde 81 Kimya Laboratuvarı” projesi ve halen YouTube üzerinde gençlerle buluşmakta olan “Basfi ile Deneysel Bilim” kanalı yer alıyor. Eğlenceli deneylerle bilimin mucizelerini çocuk ve gençlere aktaran bilim insanı Basfi, Instagram ve Tiktok üzerinden de takipçileriyle nitelikli içerikler paylaşıyor.